Figure 8.2 A block of mass m = 2 kg has a speed V and is behind a block of mass
ID: 2111579 • Letter: F
Question
Figure 8.2 A block of mass m = 2 kg has a speed V and is behind a block of mass M = 44 kg that has a speed of 0.5 m/s. The surface is frictionless. The blocks collide and couple. After the collision, the blocks have a common speed of 0.9 m/s. In Fig. 8.2, the impulse on the 2-kg block due to the collision is closest to: Figure 8.2 A block of mass m = 2 kg has a speed V and is behind a block of mass M = 44 kg that has a speed of 0.5 m/s. The surface is frictionless. The blocks collide and couple. After the collision, the blocks have a common speed of 0.9 m/s. In Fig. 8.2, the impulse on the 2-kg block due to the collision is closest to: 40 31 0.80 18 22Explanation / Answer
impulse = m*(v2- v1)
= 2* (0.9-9.7)
= -17.6 Kg m/s
therefore closest to 18.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.