A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 2096342 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 474-mile trip in a typical midsize car produces about 1.91 x 109 J of energy. How fast would a 27.4-kg flywheel with a radius of 0.262 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.Explanation / Answer
I =mr^2/2 =0.94 1/2 Iw^2 =1.91*10^(9) hence w =6.37 *10^4 rad/sec =60.9*10^4 rpm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.