A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 779318 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 347-mile trip in a typical midsize car produces about 3.94 x 109 J of energy. How fast would a 5.35-kg flywheel with a radius of 0.247 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
Total energy =3.94*109 Joules
rotattional inertia of flywheel = 0.5*MR2 = 0.5*5.35*0.2472=0.16 kg-m2
Let the angular velocity required be w
0.5*0.16*w2=3.94*109
w=221923.4 rad/s = 2119212.46 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.