A flywheel in the form of a heavy circular disk of diameter 0.762 m and mass 126
ID: 2025007 • Letter: A
Question
A flywheel in the form of a heavy circulardisk of diameter 0.762 m and mass 126 kg is
mounted on a frictionless bearing. A motor
connected to the flywheel accelerates it from
rest to 1160 rev/min.
What is the moment of inertia of the fly-
wheel?
Answer in units of kg · m2.
IVE ALREADY GOT 9.145 FOR THE 1ST ANSWER BUT I NEED HELP WITH THE LAST TWO
B) How much work is done on it during this
acceleration?
Answer in units of J.
C) After 1160 rev/min is achieved, the motor is
disengaged. A friction brake is used to slow
the rotational rate to 629 rev/min.
What is the magnitude of the energy dissi-
pated as heat from the friction brake?
Answer in units of J.
Explanation / Answer
a) moment of inertia = 9.145 kgm^2 b) Final angular velocity = wf = 1160 * 2pi/60 = 121.475 rad/sec final rotational energy = work done during acceleration = 1/2Iwf^2 =1/2*9.145*(121.475^2) = 67473.6 J c) Initial KE before applying breaks (answer b) = 67473.6 J After applying break, final KE = 1/2Iwf^2 final wf = 629 * 2pi/60 = 65.87 Solve final KE = 1/2 * 9.145*(65.87)^2 = 19839 J Magnitude of energy dissipated = 67473.6-19839 = 47634.6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.