A flywheel in the form of a heavy circular disk of diameter 0.74 mand mass 103 k
ID: 1744791 • Letter: A
Question
A flywheel in the form of a heavy circular disk of diameter 0.74 mand mass 103 kg is mounted on a frictionless bearing. A motorconnected to the flywheel accelerates it from rest to 897rev/min.a) What is the moment of inertia of the flywheel?
b) How much work is done on it during this acceleration?
c) After 897 rev/min is achieved, the motor is disengaged. Afriction brake is used to slow the rotational rate to 470 rev/min.What is the magnitude of the energy dissipated as heat from thefriction brake?
Explanation / Answer
Given that the mass of wheel is M = 103 kg Diameter of wheel is D = 0.74 m Radius of wheel si R = D/2 = 0.37 m Intiialangular velocity is 1 = 0 final angular velocity is 2 = 897 rev/min =897*2 / 60 rad/s ----------------------------------------------------------------------------------------- Themoment of inertia of disk shape wheel is I = MR2/2 The work doneW = change in rotational kinetic energy = (1/2)I22 -(1/2)I12 = (1/2)I22 - 0 = ------------ J if the wheel slows to theangular velocity 3 = 470 rev/min = 470*2/60 rad/s The loss of energy due to friction is K = (1/2)I32 -(1/2)I22 = --------- JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.