Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

All One question in 4 Parts.......... A) Calculate the wavelength of light in va

ID: 2096179 • Letter: A

Question

All One question in 4 Parts..........

A) Calculate the wavelength of light in vacuum that has a frequency of 6.0 x 10^16 Hz. (Ans in m)

B) What is the wavelength in water? (Refraction of water is 1.33) (Ans in m)

C) Calculate the energy of one photon of such light in vacuum. ( Express answer in Ev)

D) What is the properties of and effect on the energy of the photon when it enters the water? (Select all that Apply)

         1. The energy is proportional to the frequency

         2. The energy goes up

         3. The energy is inversely proportional to the frequency

         4. The energy is not proportional to the frequency

         5. The energy does not change

         6. The energy goes down

Explanation / Answer

A) wavelength=3.0*10^8/6.0*10^16

=5.0*10^-9 m

=5 nm

B) wavelenth in water=1/refractive of water

=1/1.33=0.751 m

C) energy=h*f

=6.64*10^-34*6*10^16/1.6*10^-19

=249 eV

D)1. The energy is proportional to the frequency

5. The energy does not change

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote