All One Question with 5 parts 1) A) The distance to a star is approximately 6.30
ID: 2096172 • Letter: A
Question
All One Question with 5 parts
1)
A) The distance to a star is approximately 6.30 x 10^18m. If this star were to burn out today, how many years would we see it disappear? (Ans in years)
B) How long does it take for sunlight to reach Pluto? (Ans In Minutes)
C) How long does it take for a microwave radar signal tot ravel from Earth to the Moon and back? ( Ans in Seconds)
D) How long does it take for a radio wave to travel once around the Earth in a great circle, closer to the planets surface? (Ans in Seconds)
E) How long does it take for light to reach you from a lightning strike 10.1 Km away?
Explanation / Answer
1) A) t = d/v = 6.3E18/3E8=2.1E10 s = 665.464 years
B) t = d/v = 5.9E12/3E8=19667 s = 328 minutes
C) t = (2*384400*1000)/3E8=2.56 s
d) t = d /v = 2 pi r /v = 2 * pi *6371*1000/3E8=0.133 s
e) t = d/v = 10.1E3/3E8=0.0000337 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.