A) Two concentric spherical shells with uniformly distributed masses M 1 and M 2
ID: 2094101 • Letter: A
Question
A) Two concentric spherical shells with uniformly distributed masses M1and M2are situated as shown in the figure. M1has a mass of 400kgand M2has a mass of 500kg. Find the magnitude of the net gravitational force on a particle of mass 1.0kg, due to the shells, when the particle is located at radial distance A = 1.5m. The radial distance is measured from the center of the shells.
B)And find the magnitude of the net gravitational force on a particle of mass 1.0kg, due to the shells, when the particle is located at radial distance B = 0.75m.
C)And find the magnitude of the net gravitational force on a particle of mass 1.0kg, due to the shells, when the particle is located at radial distance C = 0.25m.
Explanation / Answer
A) F = G*m1*m2/r^2
G =6.67*10^-11
F= 2668*10^-11 N
B) similarly F = 10672^10-11N
C) F = 96048*10^-11 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.