A) The market demand for pizza is given by Q(p)=80-5p, the supply is Qs(p) = 7p-
ID: 1189425 • Letter: A
Question
A) The market demand for pizza is given by Q(p)=80-5p, the supply is Qs(p) = 7p-42. Find the price elasticity of demand at the market equilibrium.B) suppose the city imposes a $1 tax, how much of tax will be paid by the consumer? A) The market demand for pizza is given by Q(p)=80-5p, the supply is Qs(p) = 7p-42. Find the price elasticity of demand at the market equilibrium.
B) suppose the city imposes a $1 tax, how much of tax will be paid by the consumer?
B) suppose the city imposes a $1 tax, how much of tax will be paid by the consumer?
Explanation / Answer
A . the price elasticity of demand is the responsiveness of quantity demanded to the price. Mathematically it is demonstrated as dQ/dP
Q(d) = 80-5p
so dQ/dp is -5 which is the price elasticity of demand
B. When the govt imposes a tax of $1 the supplier will pass a fraction of it in a way that the customer responsiveness does not change. Therefore the new supplier function shall be 7(p-1)-42 = 7p-49
with this we try finding out the equilibrium price
7p-49=80-5p
so p = 10.75
when we compare this with the equilibrium scenario without tax ( 7p-42 = 80 - 5p => p = 10.17)
henxr the customer has had to pay 0.58$ in taxes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.