A) The odds against winning $1.00 in the lottery are 19 to 1. What is the probab
ID: 1190228 • Letter: A
Question
A)
The odds against winning $1.00 in the lottery are 19 to 1. What is the probability of winning $1.00 in the lottery?
1)0.05
2)0.0526
3)0.90
4)0.95
B)
A survey of adults who typically work full time from home recorded their current education level. The results are shown in the table below.
Calculating the probability that a randomly selected adult who works full time from home has an associate degree is using ________ probability.
1)empirical
2)simple
3)subjective
4)classical
C)
The odds for encountering rain on a 500-mile car trip are three to one. What is the probability of rain on this trip?
1)0.25
2)0.33
3)0.50
4)0.75
Education Level Frequency Bachelor’s degree or higher 32 Associate degree 12 High school only 4 Less than high school 2Explanation / Answer
As per the rule, I can answer first question only.
Possible number of occurrences = 19
Desired number of occurrences = 1
Probability of winning = Desired number of occurrences/ Possible number of occurrences
= 1/19
= 0.0526
Correct option is 2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.