Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A) The magnetic field inside an air-filled solenoid 33 cm long and 3.6 cm in dia

ID: 1633405 • Letter: A

Question

A) The magnetic field inside an air-filled solenoid 33 cm long and 3.6 cm in diameter is 0.72 T .

Approximately how much energy is stored in this field?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate uni

B:In an L-R-C series circuit, the resistance is 440 ohms, the inductance is 0.380 henrys, and the capacitance is 1.40×102 microfarads. The capacitor can withstand a peak voltage of 570 volts. If the voltage source operates at the resonance frequency, what maximum voltage amplitude Vmax can the source have if the maximum capacitor voltage is not exceeded?

Explanation / Answer

Assuming the magnetic energy
density is uniform:

ua = uo = 4 * pi * 10 ^ -7 F/m
B = 0.72 T
r = 0.036 / 2 m
L = 0.33 m
Vol = pi * r ^ 2 * L
Approximately:
Energy = [B ^ 2 / (2 * uo)] * Vol = 69.284 J

B)   Capacitor voltage at resonance = current*capacitor impedance at resonance.

= (supply volts/resistance)*(1/w0*c)

= (supply voltage/440)*(1/1.57*10^4*1.4*10^-8) = 570 to avoid breakdown

Supply volts = 440*570*1.57*10^4*1.4*10^-8

= 55.126 volts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote