A wire loop with a radius of .45 m is placed on the ground. A magnetic field is
ID: 2092777 • Letter: A
Question
A wire loop with a radius of .45 m is placed on the ground. A magnetic field is created so that it points parallel to the ground. The wire loop is now held so that it is perpendicular both to the ground and to the magnetic field. The magnetic field is now increased from zero to 25 T in 30 seconds. Calculate the initial magnetic flux through the wire loop. Phi = Wb Calculate the induced EMF in the wire loop. EMF= V If the resistance of the loop is 3 W, calculate the current in the loop. I= A Calculate the magnetic field strength generated by the wire loop at the center of the loop. B= TExplanation / Answer
a)initial flux = 0
b) induced emf = 3.14*0.45^2*25/30 = 0.53 V
c)current = 0.53/3 = 0.177 A
d) B = 1.26*10^-6*0.177/(2*3.14*0.45) = 7.89*10^-8 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.