Answer: 3.66 x 10^6 J or 874.760994 kilocalories. Question : one kilogram of ice
ID: 2090258 • Letter: A
Question
Answer: 3.66 x 10^6 J or 874.760994 kilocalories. Question : one kilogram of ice at -20 degree Celsius is heated to 0 degrees Celsius and melted. The resulting water is heated to 100degrees celcius, vaporizes, and the steam is further heated to 400 degrees Celsius. Assume that all the processes are isobaric. Calculate the change in enthalpy in kilocalories and in joules. (The specific heats at constant pressure of ice, liquid water, and steam are 0.55, 1.00, and 0.48 kcal kg^-1, respectively.) I need for the question to be solved where my answer is the one above!Explanation / Answer
Q1 = 1*0.55*20=11 kcal
latent heat of ice =79.72 kcal/kg
Q2 = 1*79.72 = 79.72 kcal
Q3 = 1*1.00*100 = 100 kcal
latent heat of vaporisation of water = 539 kcal/kg
Q4 = 1*539 = 539 kcal
Q5 = 1*300*0.48 = 144 kcal
Q1+Q2+Q3+Q4+Q5 = 11+79.72+100+539+144 = 873.72 kcal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.