Answer: 9 Subject: Bond Kayla is considering investing in a specific bond with a
ID: 2570385 • Letter: A
Question
Answer: 9 Subject: Bond Kayla is considering investing in a specific bond with a face value of $10,000. The bond pays an interest of 8% payable quarterly. If she expects to make a 2.2 % return per quarter in this investment and if the bond matures in 20 years, the most she can pay for the bond is? Answer format: S xxxx ed out of Answer: on 10 Endowment Kelly and Sam, both graduated from an elite engineering program irom ihe South have decided to set up an endowment after celebrating their 25th wedding redExplanation / Answer
9.
Market value of bond = Present value of coupon payments + Present value of face value of bond
Quarterly coupon payment of bond = $10,000 *8% *1/4 = $200
Maturity of bond = 20 years
Number of Quarterly coupon payments = 20 years * 4 = 80
Quarterly market interest rate = 2.2% = 0.022
Present value of annuity = Annuity amount*{1-(1+r)-n}/r
Present value of Quarterly coupon payments = $200*(1-1.022-80)/0.022 = $7,496.74
Present value of face value of bond = $10,000/1.02280 = $1,753.59
Market value of bond = $7,496.74 + $1,753.59 = $9,250.33
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.