The figure shows a wood cylinder of mass m = 0.304 kg and length L = 0.0898 m, w
ID: 2075093 • Letter: T
Question
The figure shows a wood cylinder of mass m = 0.304 kg and length L = 0.0898 m, with N = 25.0 turns of wire wrapped around it longitudinally, so that the plane of the wire coil contains the long central axis of the cylinder. The cylinder is released on a plane inclined at an angle theta to the horizontal, with the plane of the coil parallel to the incline plane. If there is a vertical uniform magnetic field of magnitude 0.568 T, what is the least current i through the coil that keeps the cylinder from rolling down the plane?Explanation / Answer
Here ,
m = 0.304 Kg
L = 0.0898 m
N = 25
B = 0.568 T
for balancing the torque of the forces
2 * N * I * L * B * r * sin(theta) = u * m * g * r * cos(theta)
m * g * sin(theta) = u *m * g * cos(theta)
u * cos(theta) = sin(theta)
2 * 25 * I * 0.0898 = 0.304 * 9.8
solving for I
I = 0.664 A
the current in the cyclinder is 0.664 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.