The figure shows a wood cylinder of mass m = 0.327 kg and length L = 0.141 m, wi
ID: 2075094 • Letter: T
Question
The figure shows a wood cylinder of mass m = 0.327 kg and length L = 0.141 m, with N = 13.0 turns of wire wrapped around it longitudinally, so that the plane of the wire coil contains the long central axis of the cylinder. The cylinder is released on a plane inclined at an angle theta to the horizontal, with the plane of the coil parallel to the incline plane. If there is a vertical uniform magnetic field of magnitude 0.619 T, what is the least current i through the coil that keeps the cylinder from rolling down the plane? the tolerance is +/-2%Explanation / Answer
Torque T = N i * A * B * sin theta
Torque created by weight T = r * F = m g R sin theta
m g R = N i A B
m g = 2 N i L B
0.327 * 9.8 = 2 * 13 * 0.141 * 0.619 * i
i = (0.327 * 9.8) / (2 * 13 * 0.141 * 0.619)
i = 1.412 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.