A railroad train is traveling at a speed of 24.0 m/s in still air. The frequency
ID: 2071955 • Letter: A
Question
A railroad train is traveling at a speed of 24.0 m/s in still air. The frequency of the note emitted by the locomotive whistle is 380 Hz.Use 344 m/s for the speed sound in air.
a)What is the wavelength of the sound waves in front of the locomotive?
b)What is the wavelength of the sound waves behind the locomotive?
c)What is the frequency of the sound heard by a stationary listener in front of the locomotive?
d)What is the frequency of the sound heard by a stationary listener behind the locomotive?
Explanation / Answer
Part A)
v = f
(344 + 24) = (380)()
= .968 m
Part B)
v = f
(344 - 24) = (380)()
= .842 m
Part C)
From the Doppler Effect
f' = f/(v/v - vs)
f' = 380(344)/(344 - 24)
f' = 408.5 Hz
Part D)
Again from the Doppler Effect
f' = f/(v/v + vs)
f' = 380(344)/(344 + 24)
f' = 355.2 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.