A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate aprojectile to very high ve
ID: 1756015 • Letter: A
Question
A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate aprojectile to very high velocities. The basic mechanism ofacceleration is relatively simple and can be illustrated in thefollowing example. A metal rod of mass 30.0 g and electrical resistance 0.500 Omega rests on parallel horizontal rails that have negligibleelectric resistance. The rails are a distance L = 8.00 cm apart. The rails are also connected to a voltagesource providing a voltage of V = 5.00 V. The rod is placed in a vertical magnetic field. The rod begins toslide when the field reaches the value B = 0.184 T. Assume that the rod has a slightly flattened bottom sothat it slides instead of rolling. Use 9.80 m/s for the magnitude of the acceleration due togravity. Find mu_s, the coefficient of static friction between the rod andthe railsExplanation / Answer
We have:Force on rod along x axis due to magneticfield F = B*i*l*sin = 0.184*(V/R)*8*10-2 sin 900 = 0.1472N staticfriction F = *m*g = *30*10-3*9.8 0.1472 = *(30*10-3)*9.8] => = 0.500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.