A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectileto very high ve
ID: 1666745 • Letter: A
Question
A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectileto very high velocities. The basic mechanism of acceleration isrelatively simple and can be illustrated in the following example.A metal rod of mass 20.0 grams and electricalresistance 0.500 ohmsrests on parallel horizontal rails that have negligible electricresistance. The rails are adistance Length = 10.0 cm apart. The rails are alsoconnected to a voltage source providing a voltageof V = 5.00 V.The rod is placed in a vertical magnetic field. The rod begins toslide when the field reaches the value B = 9.80×102 T.Assume that the rod has a slightly flattened bottom so that itslides instead of rolling. Use 9.80 m/s^2 for the magnitude ofthe acceleration due to gravity. Find (s), thecoefficient of static friction between the rod and the rails.
Explanation / Answer
This can be seen as a simple circuit with an battery and aresistor. I=U/R=5V/0,5=10A The magnetic force when B = 9,8e-2T Fm=B*I*l=9,8e-2*10*10e-2=0,098(N) The friction force F=mg=0,196 so =0,098/0,196=0,5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.