A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high v
ID: 3893270 • Letter: A
Question
A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high velocities. The basic mechanism of acceleration is relatively simple and can be illustrated in the following example. A metal rod of mass 50.0g and electrical resistance 0.500? rests on parallel horizontal rails that have negligible electric resistance. The rails are a distance L = 8.00cm apart. (Figure 1) The rails are also connected to a voltage source providing a voltage of V = 5.00V .
The rod is placed in a vertical magnetic field. The rod begins to slide when the field reaches the value B = 0.306T . Assume that the rod has a slightly flattened bottom so that it slides instead of rolling. Use 9.80m/s2for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Explanation / Answer
force F = B*I*L
I = V/R
F = B*L*V/R
F = 0.306*5*.08/0.5 = 0.2448 N
F = friction = u*N
0.2448 = u*mg
0.2448 = u*50x10^-3*9.8
u = 0.499
u = 0.5
coefficient of friction u = 0.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.