A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high v
ID: 2294860 • Letter: A
Question
A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high velocities. The basic mechanism of acceleration is relatively simple and can be illustrated in the following example. A metal rod of mass 50.0g and electrical resistance 0.100? rests on parallel horizontal rails that have negligible electric resistance. The rails are a distance L = 7.00cm apart. (Figure 1) The rails are also connected to a voltage source providing a voltage of V = 5.00V .
The rod is placed in a vertical magnetic field. The rod begins to slide when the field reaches the value B = 7.00
Explanation / Answer
(coefficient of friction) m g = BIL
>> (coefficient of friction) = B x V/r x L/((mg) = 7 x 10^-2 x 5/0.1 x 0.07 /(0.05 x 9.8) = 0.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.