Light of wavelength 381 nm (in vacuum) is incident on a diffraction grating that
ID: 2069815 • Letter: L
Question
Light of wavelength 381 nm (in vacuum) is incident on a diffraction grating that has a slit separation of 1.2 10-5 m. The distance between the grating and the viewing screen is 0.20 m. A diffraction pattern is produced on the screen that consists of a central bright fringe and higher-order bright fringes (see the drawing). (a) Determine the distance y from the central bright fringe to the second-order bright fringe. (Hint: The diffraction angles are small enough that the approximation tan ? ? sin ? can be used.) y = (b) If the entire apparatus is submerged in water (nwater = 1.33), what is the distance y? y =
Explanation / Answer
A) Y = mR/d
Y = 2*381*10^-9*0.2/(1.2*10^-5)
Y = 127*10^-4
Y = 0.0127 m
B)when in air, n= c/v
v = c/n = 3*10*8m/s
when it water
v = 3*10^8/1.33 = 2.25*10^8 m/s
since velocity decreased y also decreases to 0.0095 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.