Light of wavelength 400 nm (in vacuum) is incident on a diffraction grating that
ID: 1567315 • Letter: L
Question
Light of wavelength 400 nm (in vacuum) is incident on a diffraction grating that has a slit separation of 1.2 × 10-5 m. The distance between the grating and the viewing screen is 0.17 m. A diffraction pattern is produced on the screen that consists of a central bright fringe and higher-order bright fringes (see the drawing). (a) Determine the distance y from the central bright fringe to the second-order bright fringe. (Hint: The diffraction angles are small enough that the approximation tan() ~ sin() can be used.)(b) If the entire apparatus is submerged in water (nwater = 1.33), what is the distance y?
Explanation / Answer
given
lamda = 400 nm
d = 1.2*10^-5 m
R = 0.17 m
a) the distance y from the central bright fringe to the second-order bright fringe, y2 = 2*lamda*R/d
= 2*400*10^-9*0.17/(1.2*10^-5)
= 0.0113 m or 1.13 cm
b) y = 0.0113/n
= 0.0113/1.33
= 8.50*10^-3 m or 8.50 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.