Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4) A 175kg ball on the end of a string is revolving uniformly in a horizontal ci

ID: 2067706 • Letter: 4

Question

4) A 175kg ball on the end of a string is revolving uniformly in a horizontal circle of radius 0.5000m. The ball makes 2.00 revolutions in a second

Determine the speed of the ball
Determine the ball's centripetal acceleration
Determine the force a person must exert on opposite end of the string.
7) A student of 90kg is running in a 1.8x10^3 meter banked circular track in 6 minutes with a 15 meter radius at an angle 0. determine:

velocity
0
Acceleration
Net force acting upon the student
8) A test tube in a centrifuge is pivoted so that it swings out horizontally as the machine builds up speed. If the bottom of the tube, when horizontal is 200 millimeters from the central spins axis, and if the machine hits 40,000 revolutions per minute. What would be the centripetal force exerted on a giant amoeba of mass 2.0X10^-8 kg at the bottom of the tube?

Explanation / Answer

1)v=r=0.5*2*2*3.14=6.28m/s

a(cen)=r2 =0.5*2*3.14*2*3.14=19.71m/s2

F=ma=mr2 =175*0.5*2*3.14*2*3.14=3450N

2)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote