4) (10 points). An electron travels at a speed of 2.9x10 m/s in a plane perpendi
ID: 1583872 • Letter: 4
Question
4) (10 points). An electron travels at a speed of 2.9x10 m/s in a plane perpendicular to a uniform 0.05 T magnetic field. Describe the electron path. Find the radius of the curvature of the electron path 5) (20 points). Two What is the electric current through each resistor in (a) and (b)? What is the equivalent total resistance of each circuit? resistors, R,-100 , and R-50 2, are connected (a) in parallel, and (b) in series, to a 36 V battery . 6) (10 points), What is the internal resistance of a 12 V car battery whose terminal voltage drops to 10.1 V when starter draws 25 A? What is the resistance of the starter? theExplanation / Answer
4) Fb = m a_c
q v B = m v^2 / r
r = m v / q B
r = (9.109 x 10^-31)(2.9 x 10^7) / (1.6 x 10^-19 x 0.05)
r = 3.30 x 10^-3 m OR 3.30 mm
5) (a) I1 = e / R1 = 36/100 = 0.36 A
I2 = 36/50 = 0.72 A
(B) I1 = I2 = 36/(100 + 50) = 0.24 A
equivalent resistane,
Ra = R1 R2 / (R1 + R2) = 33.33 ohm
Rb = R1 + R2 = 150 ohm
6) V = e - I r
10.1 = 12 - 25r
r = 0.076 ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.