Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4) (1 point) Phosphorus-32 has a half-life of about 14 days remains after 9 week

ID: 693690 • Letter: 4

Question

4) (1 point) Phosphorus-32 has a half-life of about 14 days remains after 9 weeks? Approximately what percenage of a sample 5) (1 point) A emitting source has an intensity of 850 rem at 2.00m Wha is its intersity a 27 mi Sodium-24 (2tNa) is used to study the circulatory system and to treat chronic life of 14.959 hours. It is administered in the form of saline (NaCI) solution, wih a d a ad bas a hal of 180 uCi/kg body weight. 6) with a herapoubic dosage (2 point) How many milliliters of a 7.50 mCi/mL solution are needed to treat a 1100kg abai a. b. (2 point) Sometime after delivering the correct dosage for the patient in part a, a nurse puls a blood sample and finds the Sodium-24 level to be 85.7 uCi/kg body weight. How many hours afher the administration of the dose did the nurse pull the blood sample?

Explanation / Answer

4)

we have:

Half life = 14 days

use relation between rate constant and half life of 1st order reaction

k = (ln 2) / k

= 0.693/(half life)

= 0.693/(14)

= 4.95*10^-2 days-1

we have:

[P]o = 100.0 M (Let this be initial concentration)

t = 9 weeks = 9*7 = 63.0 days

k = 4.95*10^-2 days-1

use integrated rate law for 1st order reaction

ln[P] = ln[P]o - k*t

ln[P] = ln(100) - 4.95*10^-2*63

ln[P] = 4.6052 - 4.95*10^-2*63

ln[P] = 1.4867

[P] = 4.42 M

So, out of 100 4.42 remains.

This is 4.42 %

Answer: 4.42 %

Only 1 question at a time please

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote