4) A 250 gr mass is projected up along a 20° incline. It is observed that as the
ID: 1792324 • Letter: 4
Question
4) A 250 gr mass is projected up along a 20° incline. It is observed that as the mass passes a point located 2 m up along the incline, it is moving at a speed of 5 m/sec, and as it passes a point located 4 m up along the incline, it is moving at 3 m/sec. a) What is the normal force of the mass? b) What is the friction force acting on the system? c) How long does the mass take to move from 2 m to 4 m? d) What is the acceleration of the mass? e) What is the coefficient of friction between the mass and the incline?Explanation / Answer
let's find the retardation up the incline
a= (V^2-U^2) / 2s= (25- 9) /(4 ) = 4m/s^2
a) N ormal force = mgcos theta=(250 x 10^-3) (9.8) cos 20 =2.302 N apprx
b) ma = mgsin theta + force of friction
250 (4) x10^-3 = 10^-3 (250)9.8 sin 20 + force of fruction
force of friction = 1N - 0.8379 N = 0.162 N
c) t= ( v-u)/a = (3-5) / 4= 0.5 seconds
d) a= 4m/s^2
e) Fs= u mgcostheta
0.162 = u ( 250 x 10^-3) (9.8) cos 20
u = 0.162/ 2.3 = 0.07 apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.