A particle with mass 1.01 kg oscillates horizontally at the end of a horizontal
ID: 2066002 • Letter: A
Question
A particle with mass 1.01 kg oscillates horizontally at the end of a horizontal spring. A student measures an amplitude of 0.993 m and a duration of 129 s for 61 cycles of oscillation. Find the frequency, f, the speed at the equilibrium position, vmax, the spring constant. K the potential energy at an endpoint. Umax,. the potential energy when the part d o is located 65 9 % of the amplitude away from the equilibrium position. U,. and the kinetic energy, K, and the speed, v, at the same position.Explanation / Answer
129 s>61 cycles
so 1 cycle has time 129/61=2.11s
T=2.11s=1/f
f=0.474 Hz
=(k/m)
=2f=2.98 rad/s
k=8.96 N/m
vmax=A==2.96 m/s
Umax=1/2kA2=4.42J
A1=.659A
U=1.92J
K=Umax-U=2.5 J
v=(2K/m)=2.226 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.