A particle with mass 1.2110 ?3 kg and charge of +1.0210 ?8 C has, at a given ins
ID: 1322413 • Letter: A
Question
A particle with mass 1.2110?3kg and charge of +1.0210?8C has, at a given instant, a velocity of 3.30104m/s along the +y-axis, as shown in the figure.(Figure 1)
What is the magnitude of the particles acceleration produced by a magnetic field of magnitude 1.41T in the xyplane, directed at an angle of 45.0? counterclockwise from the +x-axis?
GIVE POINTS FOR RIGHT ANSWER!!!
A particle with mass 1.21 10?3kg and charge of +1.02 10?8C has, at a given instant, a velocity of 3.30 104m/s along the +y-axis, as shown in the figure.(Figure 1) What is the magnitude of the particle's acceleration produced by a magnetic field of magnitude 1.41T in the xyplane, directed at an angle of 45.0? counterclockwise from the +x-axis?Explanation / Answer
Here ,
Magnetic force , F = q V X B
F = qVB*sin(theta)
F = 1.02 *10^-8 * 3.3 *10^4 * 1.41 * sin(45)
F = 3.36 *10^-4 N
Using second law of mtoion,
F = ma
a = 3.36 *10^-4/1.21 *10^-3
a = 0.277 m/s^2
magnitude of acceleration is 0.277 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.