A particle with a mass of 0.690 kg is attached to a horizontal spring with a for
ID: 2108715 • Letter: A
Question
A particle with a mass of 0.690 kg is attached to a horizontal
spring with a force constant of 6.21 N/m. At the moment t =
0, the particle has its maximum speed of 7.5 m/s and is moving to
the left. (Assume that the positive direction is to the right.) (a)
Determine the particle's equation of motion, specifying its
position as a function of time. (Use the following as necessary:
t.)
x =
(b) Where in the motion is the potential energy three times the
kinetic energy?
±
value="" size="10" id="RN_1742578_0_1_1749553" dir="ltr" type=
"text" />
m
(c) Find the minimum time interval required for the particle to
move from x = 0 to x = 1.00 m. (Be sure to enter the
minimum time and not the total time elapsed.)
value="" size="10" id="RN_1742578_0_2_1749553" dir="ltr" type=
"text" />
s
(d) Find the length of a simple pendulum with the same
period.
value="" size="10" id="RN_1742578_0_3_1749553" dir="ltr" type=
"text" />
m
Explanation / Answer
a) mv^2/2 = kx^2/2
0.690 x 7.5^2 = 6.21A^2
A = 2.5 m
w = sqrt(k/m) =
x = 2.5m sin(3t + pi/2 )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.