A particle undergoes two displacements. The first has a magnitude of 11 m and ma
ID: 1654496 • Letter: A
Question
A particle undergoes two displacements. The first has a magnitude of 11 m and makes an angle of 70 with the positive x axis. The result after the two displacements is 9 m directed at an angle of 130 to the positive x axis using counterclockwise as the positive angular direction.
Find the angle of the second displacement (measured counterclockwise from the positive x axis). Answer in units of .
Side note, I've tried solving (11cos70,11sin70) + (x,y) = (9cos130,9sin130) with arctan(y/x) = 19.86 (in degrees, I checked) yet the automated homework checker keeps telling me this is not correct.
70° 1300 700Explanation / Answer
A = 11 m , angle a = 70°
the resultant R = 9 m, angle r = 130°
Find the magnitude B and direction of the second displacement (angle = b)
R = A + B (vector sum)
B = R - A (vector difference)
Bx = Rx - Ax = Rcos(r) - Acos(a) = 9*cos130 - 11*cos70 = -2.01 m
By = Ry - Ay = Rsin(r) - Asin(a) = 9*sin130 -11*sin70 = -3.44 m
so B =3.98 m
note Bx < 0, By < 0, so angle b is in 3rd quadrant,
angle b = 180 + arctan(3.44/2.01) = 239.68 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.