A particle passes through a mass spectrometer as illustrated in the figure below
ID: 1697355 • Letter: A
Question
A particle passes through a mass spectrometer as illustrated in the figure below. The electric field between the plates of the velocity selector has a magnitude of 8074 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.0921 T. In the deflection chamber the particle strikes a photographic plate 55.5 cm removed from its exit point after traveling in a semicircle.What is the mass-to-charge ratio of the particle?
What is the mass of the particle if it is doubly ionized?
What is its identity, assuming it's an element?
this the problem and the questions corresponding to it. if anyone can help i would be greatly appreciated.
Explanation / Answer
Given that E = 8074 V/m B = 0.0921 T r = 0.555 m What is the mass-to-charge ratio of the particle? m / q = ( r * B) / v = r*B^2 / E = (0.555) *( 0.0921)^2 / 8074 = 5.830 x 10^-7 kg / C What is the mass of the particle if it is doubly ionized? m = q * 5.830 x 10^-7 = 2 e * (5.830 x 10^-7) = 2 * 1.6 x 10^-19 * 5.830 x 10^-7 = 1.865 x 10^-25 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.