A particle passes through a mass spectrometer as illustrated in the figure below
ID: 1872732 • Letter: A
Question
A particle passes through a mass spectrometer as illustrated in the figure below. The electric field between the plates of the velocity selector has a magnitude of 8021 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.0918 T. In the deflection chamber the particle strikes a photographic plate 58.3 cm removed from its exit point after traveling in a semicircle.
(a) What is the mass-to-charge ratio of the particle?
kg/C
(b) What is the mass of the particle if it is doubly ionized?
kg
(c) What is its identity, assuming it's an element?
Explanation / Answer
given data
E = 8021 V/m
B = 0.0918 T
dimater of the path follwed by the charged particle, d = 58.3 cm = 0.593 m
radius of the path, r = d/2 = 0.583/2 = 0.2915 m
a) In velovity selector,
Fe = FB
q*E = q*v*B
==> v = E/B
= 8021/0.0918
= 8.74*10^4 m/s
we know, r = m*v/(B*q)
m/q = B*r/v
= 0.0918*0.2915/(8.74*10^4)
= 3.06*10^-7 kg/C
b) m = 3.06*10^-7*q
= 3.06*10^-7*2*1.6*10^-19
= 9.79*10^-26 kg
c) mass number of element, A = 9.79*10^-26/(1.67*10^-27)
= 57
so the element is La(Lanthumum)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.