Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particle passes through a mass spectrometer as illustrated in the figure below

ID: 1598896 • Letter: A

Question

A particle passes through a mass spectrometer as illustrated in the figure below. The electric field between the plates of the velocity selector has a magnitude of 8340 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.0936 T. In the deflection chamber the particle strikes a photographic plate 58.0 cm removed from its exit point after traveling in a semicircle.

(a) What is the mass-to-charge ratio of the particle?
kg/C

(b) What is the mass of the particle if it is doubly ionized?
kg

(c) What is its identity, assuming it's an element? (Enter the name of an element.)

0, in Photographic plate Velocity selector

Explanation / Answer

Usually you are asked for charge to mass riatio. But I'll assume there is no mistake and you want mass to charge ratio.

The radius of motion = 58 cm/2 = 29 cm = 0.29m

For the velocity selector, the electric force balances the magentic force so the particle moves in a straight line:
qE = Bqv
v = E/B = 8340/0.0936 = 89102.56m/s

For the circular motion, the centripetal force is provided by the magnetic force:
mv²/r = Bqv
mv/r = Bq
m/q = Br/v
= 0.0936x0.29/89102.56
= 3.046x10 kg/C  
_________________

If it is doubly ionised its charge = 2x1.6x10¹ C = 3.2x10¹C

m = 3.046x10 x 3.2x10¹ = 9.747x10² kg

Since a nucleon has a mass of about 1.67x10²kg and the mass of any electrons is negigible, the particle contains
9.747x10²/(1.67x10²) = 58 nucleons

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote