A particle of mass m kg is attached to one end A of a model spring OA of natural
ID: 1450261 • Letter: A
Question
A particle of mass m kg is attached to one end A of a model spring OA of natural length I_0= 1 m and stiffness k N/m. The spring is hung vertically with the end O fixed and end A attach to the particle, which moves in a vertical line. The particle's mass, stiffness and natural length of the spring are related to the expression kl_0=2mg: where g is the magnitude of the acceleration due to gravity. It is observed that when the particle is at its highest point during the motion, its distance below O is 1/2 I_0. Using the law of conservation of mechanical energy, find the distance, in m, of the particle below O when it is at its lowest point during the motion. Give your answer to 3 decimal places.Explanation / Answer
Conserving energy
Decrease in potential energy of mass = increase in PE of spring
mgx = 0.5kx^2
Where x is the distance below A
x = 2mg/k
Given
2mg=kx1
x =1m
Distance from O
D = 1+1 = 2m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.