Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particle of mass 1.20 kg is moving with velocity v =(7.6i^+6.0j^)m/s. Part A F

ID: 1500858 • Letter: A

Question

A particle of mass 1.20 kg is moving with velocity v =(7.6i^+6.0j^)m/s. Part A Find the angular momentum L relative to the origin when the particle is at r =(3.0j^+4.0k^)m. Enter your answers in indicated order separated by commas. Express your answer using two significant figures. Lx,Ly,Lz = -29,36,-27 kgm2/s SubmitMy AnswersGive Up Correct Part B At position r a force of F =5.0Ni^ is applied to the particle. Find the torque relative to the origin. Enter your answers in indicated order separated by commas. Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

Torque = rXF

Torque = ( 3j + 4k ) X 5 i

Torque = -15k -20 j

Answer = 0,-20,15 N.m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote