A particle moving along the y -axis has the potential energy U = 3.7 y 3 J , whe
ID: 2295668 • Letter: A
Question
A particle moving along the y -axis has the potential energy U=3.7y3J, where y is in m. 1)What is the y-component of the force on the particle at y=0m? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.2)What is the y-component of the force on the particle at y=1m? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
3)What is the y-component of the force on the particle at y=2m? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A particle moving along the y -axis has the potential energy U=3.7y3J, where y is in m. 1)What is the y-component of the force on the particle at y=0m? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
2)What is the y-component of the force on the particle at y=1m? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
3)What is the y-component of the force on the particle at y=2m? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
F = -dU/dy = -d(3.7y^3)/dy
F = - 11.1y^2 N
1) F(0) = 0 N
2) F(1) = -11.1 N
3)F(2) = - 44.4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.