A particle moves in simple harmonic motion with a frequency of2.20 Hz and an amp
ID: 1757025 • Letter: A
Question
A particle moves in simple harmonic motion with a frequency of2.20 Hz and an amplitude of 5.90 cm.(a) Through what total distance does theparticle move during one cycle of its motion?1 cm
(b) What is it maximum speed?
2 cm/s
Where does this maximum speed occur? 3 as the particle passes throughequilibrium
at maximum excursion fromequilibrium
exactly halfway between equilibrium andmaximum excursion
none of these
(c) Find the maximum acceleration of the particle.
4 m/s2
Where in the motion does the maximum acceleration occur? 5 as the particle passes throughequilibrium
at maximum excursion fromequilibrium
exactly halfway between equilibrium andmaximum excursion
none of these 3 as the particle passes throughequilibrium
at maximum excursion fromequilibrium
exactly halfway between equilibrium andmaximum excursion
none of these
3 as the particle passes throughequilibrium
at maximum excursion fromequilibrium
exactly halfway between equilibrium andmaximum excursion
none of these
3 5
Explanation / Answer
frequency f = 2.2 Hz amplitude A = 5.9 cm distance moved in 1 cycle S = 4A = 23.6 cm Maximum speed = A ( 2f ) where f =frequency = 81.55 cm / s (2).maximum speed occur as the particle passes throughequilibrium (3) maximum accleration at maximum excursion fromequilibrium maximum accleration = A ( 2f ) ^ 2 = 0.059 m * 11.27 m / s ^ 2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.