A particle moving in simple harmonic motion with a period of 1.5 s passes throug
ID: 1780773 • Letter: A
Question
A particle moving in simple harmonic motion with a period of 1.5 s passes through the equilibrium point at time t(sub o)=0 with a speed of 1.00 m/s to the right. At a time later, the particle is observed to move to the left with a speed of 0.50 m/s.
a) Write the equations, as a function of time, for the
- displacement of this particle
- velocity of this particle
- acceleration of this particle
b) Calculate
- frequency of this motion
- the smallest value of elapsed time t for the particle to be moving to the left with a velocity of 0.50 m/s
Explanation / Answer
a)
x=Asint
v=dx/dt=Acost
a=dv/dt= -^2Acost= -^2x
b)
=sqrt(k/m)
At t=0s , v=1.0m/s
Plug in velocity eqn,
1.0=(2/1.5)Acos[(2/1.5)*0]
A=0.2387m
Now plug value of A=0.2387 and v=0.50m/s the same eqn
0.50=(2/1.5)Acos[(2/1.5)*t]
1.25s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.