A particle with a mass of 0.500 kg is attached to a spring with aforce constant
ID: 1679084 • Letter: A
Question
A particle with a mass of 0.500 kg is attached to a spring with aforce constant of 50.0 N/m. At the moment, t = 0, the particle hasits maximum speed of 20.0 m/s and is moving to the left.a) Determine the particle’s equation of motion, specifyingits position as a function of time. Justify the phase constant thatyou used.
b) Where in the motion is the potential energy three times thekinetic energy?
c) Find the minimum time interval required for the particle to movefrom x = 0 to x = 1.00 m.
d) Find the length of a simple pendulum with the same period.
Explanation / Answer
m = 0.500 kg, k = 50.0 N/m, = (k/m) = 10 rad/s t = 0, v(0) = -20.0 m/s, x(0) = 0 a) x(t) = Asin(t + ), x(0) = Asin = 0 v(t) = Acos(t + ), v(0) = Acos =10Acos = -20 = , A = 2.0 m x(t) = 2.0 sin(10t + ) b) Ep = 3Ek Ek + Ep = E Ep/3 + Ep = E 4Ep/3 = E (4/3)kx2/2 = kA2/2 x = ±3A/2 c) at t, x = 0, x(t) = 2.0sin(10t + ) = 0, 10t + =0 at t', x = 1.00 m, x(t') = 2.0sin(10t' + ) = 1.0, 10t' + = /6 10(t' - t) = /6 t' - t = /60 = 0.0524 s d) period T = 2/ = /5 T = 2(L/g) = /5 L = g/100 = 9.8 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.