A particle with charge+4.20 nC is in a uniform electric field E^vector directed
ID: 3279302 • Letter: A
Question
A particle with charge+4.20 nC is in a uniform electric field E^vector directed to the left. The charge is released from rest and moves to the left: after it has moved 6.00 cm, its kinetic energy is +2.20 times 10^-6 J. Part A What is the work done by the electric force? Express your answer with the appropriate units W = __________ Part B What is the potential of the starting point with respect to the end point? Express your answer with the appropriate units Delta V = _____ Part C What is the magnitude of E^vector? Express your answer with the appropriate units. |E| = ___________Explanation / Answer
Here ,
let the electric field is E
part A)
work done by the electric force = change in kinetic energy
work done by the electric force = 2.2 *10^-6 - 0
work done by the electric force = 2.2 *10^-6 J
B)
as the charge is positive ,
it moves from higher potential to lower potential
potential of the starting point = 2.2 *10^-6/(4.2 *10^-9)
potential of the starting point = 523.8 V
the potential is 523.8 V
c)
electric field = potential/distance
electric field = 523.8/.06
electric field = 8730 N/C
the electric field E is 8730 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.