Two blocks of masses m1 = 1.80 kg and m2 = 4.43 kg are each released from rest a
ID: 2062460 • Letter: T
Question
Two blocks of masses m1 = 1.80 kg and m2 = 4.43 kg are each released from rest at a height of h = 4.98 m on a frictionless track, as shown in the figure below, and undergo an elastic head-on collision.Part One:
Determine the velocity of the m1 = 1.80 kg block just before the collision.
Part Two:
Determine the magnitude of the velocity of the m2 = 4.43 kg block just after the collision.
Part Three:
Determine the magnitude of the velocity of the m1 = 1.80 kg block just after the collision.
Determine the maximum heights to which m1 rises after collision.
Explanation / Answer
velocity=2*g*h=2*9.8*4.98= 9.87 m/s is the initial velocities of both blocks
part 1)so velocity of m1=9.87 m/s just before collision
part 2)by conservation of momentum m1u1+m2u2=m1v1+m2v2
u1=u2
so (1.80+4.43)*9.87=1.80v1+4.43v2
61.4=1.80v1+4.43v2..........(1)
and in head on head collision v1-v2=u1-u2=0
so v1=v2
by substiting in equation 1
61.4=1.80v2+4.43v2
v2=9.85 m/s=v1
so v2=9.85 m/s
part 3)
v1=9.85 m/s
height it can reach=v^2/2g=4.95 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.