Two blocks of mass m 1 = 12 kg and m 2 = 8 kg are sliding down an inclined plane
ID: 2033853 • Letter: T
Question
Two blocks of mass m1 = 12 kg and m2 = 8 kg are sliding down an inclined plane (see figure below).
(a) If the plane is frictionless, what is the magnitude of the contact force between the two masses? 0 Correct: Your answer is correct. N
(b) If the coefficients of kinetic friction between m1 and the plane is ?1 = 0.25 and between m2 and the plane is ?2 = 0.25, what is the contact force between the two masses? 0 Correct: Your answer is correct. N
(c) If ?1 = 0.16 and ?2 = 0.25, what is the contact force? 1.714 Incorrect: Your answer is incorrect. N
2Explanation / Answer
for m1
m1*g*sintheta - f = m1*a........(1)
for m2
m2*g*sintheta + f = m2*a .......(2)
1 + 2
(m1+m2)*g*sintheta = (m1+m2)*a
a = g*sintheta
from f = m1*g*sintheta - m1*a
f = m1*g*sintheta - m1*g*sintheta = 0
------------------
(b)
for m1
m1*g*sintheta - f - uk1*m1*g*costheta = m1*a.......(1)
for m2
m2*g*sintheta + f - uk2*m2*g*costheta = m2*a............(2)
1 + 2
a = g*sintheta - (g*costheta*(uk1*m1 + uk2*m2)/(m1+m2))
from 1
f = m1*g*sintheta - uk1*m1*g*costheta - m1*a
f = m1*g*sintheta - uk1*m1*g*costheta - m1*g*sintheta + (uk1*m1^2*g*costheta + uk2*m1*m2*g*costheta)/(m1+m2)
f = -uk1*m1*g*costheta + m1*g*costheta*(uk1*m1 + uk2*m2)/(m1+m2)
f = (-uk1*m1^2*g*costheta - uk1*m1*m2*g*costheta + uk1*m1^2*g*costheta + uk2*m1*m2*g*costheta )/(m1+m2)
f = m1*m2*g*costheta*(uk2-uk1)/(m1+m2)
uk1 = uk2 = 0.25
contact force f = 0
------------------------
(c)
contact force f = 12*8*9.8*cos35*(0.25-0.16)/(12+8) = 3.468 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.