Two blocks can collide in a one-dimensional collision. The block on the left has
ID: 1414138 • Letter: T
Question
Two blocks can collide in a one-dimensional collision. The block on the left has a mass of 0.50 kg and is initially moving to the right at 2.4 m/s toward a second block of mass 0.50 kg that is initially at rest. When the blocks collide, a cocked spring releases 1.2 J of energy into the system. (For velocities, use + to mean to the right, - to mean to the left.) What is the velocity of the first block after the collision? What is the velocity of the second block after the collision? Remember that the blocks cannot pass through each other!Explanation / Answer
First let's apply conservation of momentum
Let left block's and right block's final velocities are v1 and v2
0.5v1+0.5v2=0.5*2.4
Change in kinetic energu=1.2J=final KE -initial KE
1.2=0.5*0.5*v12+0.5*0.5*v22-0.5*0.5*2.4*2.4
Solving these equations we get
v1=-0.75 m/s
v2=3.15 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.