Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two blocks are placed on a frictionless inclined plane as shown in the figure. T

ID: 1347035 • Letter: T

Question

Two blocks are placed on a frictionless inclined plane as shown in the figure. There is friction between the blocks. The coefficient of kinetic friction is Uk= 0.14 and that of static friction is Us=0.55. A string is tied to the lower block, and the blocks are pulled up the plane with a force P= 31.5 N due to which the blocks accelerate with an acceleration of a= 0.667 m/s^2. If the block m1=2kg does not slip on the blockm2=5 kg while the blocks are accelerating together, what will be the magnitude of static friction force between the blocks m1 and m2?

Correct answer is 9.00 N (stuck on how to solve)

Explanation / Answer

Two blocks are placed on a frictionless inclined plane as shown in the figure. T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote