Two blocks are connected over a massless, frictionless pulley. Block M1 has a ma
ID: 2182017 • Letter: T
Question
Two blocks are connected over a massless, frictionless pulley. Block M1 has a mass of 1 kg and block M2 has a mass of .4 kg. The angle theta of the incline is 30 degrees. The coefficents of static friction and kinetic friction between block M1 and the incline are ?s equal to .5 and ?k equal to .4, respectively. What is the value of the tension in the string?
Explanation / Answer
The weight of the first bloock is 14.3 * 9.8 = 140.14 N Mass of the second block is 98/9.8 = 10 kg Le T = tension in the string and a = acceleration of the blocks => 140.14 - T = 14.3 a ... ( 1 ) and T - 98 = 10 a ... ( 2 ) Adding 140.14 - 98 = 24.3 a => a = 42.14 / 24.3 = 1.734 m/s^2 Plugging this value of a in eqn. ( 2 ), T = 98 + 10 * 1.734 = 115.34 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.