Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two blocks are free to slide along a frictionless wooden track ABC as shown belo

ID: 1410203 • Letter: T

Question

Two blocks are free to slide along a frictionless wooden track ABC as shown below. The block of mass m_1 = 5.02 kg is released from A. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, repelling the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m_2 = 10.4 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which mi rises after the elastic collision. In an American football game, a 89.7 kg fullback running east with a speed of 4.91 m/s is tackled by a 95.8 kg opponent running north with a speed of 3.07 m/s. If the collision is perfectly inelastic, calculate the speed and direction of the players just after the tackle. Determine the mechanical energy lost as a result of the collision. Account for the missing energy.

Explanation / Answer

7)
Initial Potential Energy = Final Kinetic Energy
m*g*h = 1/2*m*v^2
9.8 * 5.0 = 1/2 * v^2
v = 9.9 m/s

Using Momentum Conservation,
5.02 * 9.9 = 5.02 * v1 + 10.4 * v2

Using Energy Coservation (Elastic Collision),
1/2*5.02*9.9^2 = 1/2*5.02*v1^2 + 1/2*10.4* v2^2

Solving two eq,
v1 = 3.45 m/s
v2 = 6.45 m/s

Let maximum Height block m1 rises = h1
Using Energy conservation,
m*g*h1 = 1/2*m*v^2
9.8 * h1 = 1/2 * 3.45^2
h1 = 0.607 m or 60.7 cm

please post seperate questions in separate post only !!

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote