Two blocks are free to move on a horizontal frictionless surface. Block A has a
ID: 2150174 • Letter: T
Question
Two blocks are free to move on a horizontal frictionless surface. Block A has a mass m = 2kg and is initially moving to the right with a speed of v = 5m/s. Block B has a mass of m = 6kg and is initially not moving.1) If the blocks collide and stick together, what is the final velocity of the two blocks?
vf = 1.25 m/s
vf = 1.75 m/s
vf = 2.00 m/s
2) If two blocks collide elastically (bounce off) what is the final velocity of block A?
v = 2.0 m/s to the left
v = 2.5 m/s to the left
v = 2.0 m/s to the right
v = 2.5 m/s to the right
3) If two blocks collide elastically (bounce off) what is the final velocity of block B
v = 2.0 m/s to the left
v = 2.5 m/s to the left
v = 2.0 m/s to the right
v = 2.5 m/s to the right
with brief explanation(or formula) please?
Explanation / Answer
1) 2*5+0 =(2+6)*Vf hence Vf =1.25 2) VfA =[(2-6)*5+2*6*0]/(2+6) =-2.5 ie 2.5 to the left 3)Vfb =[(6-2)*0+2*2*5]/(2+6) =2.5 ie t2.5 to the right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.