Two blocks of mass m 1 = 1.60 kg and m 2 = 4.90 kg are connected by a massless c
ID: 1884183 • Letter: T
Question
Two blocks of mass
m1 = 1.60 kg
and
m2 = 4.90 kg
are connected by a massless cord passing over a frictionless pulley as shown in the figure below, with
= 49.0°.
The coefficient of kinetic friction between block 1 and the horizontal surface is 0.400, and the coefficient of kinetic friction between block 2 and the inclined surface is 0.330.
(a) Draw a free-body diagram for the m1 block.
Draw a free-body diagram for the m2 block.
(b) What is the acceleration of the system when it is released from rest?
m/s2
(c) What is the tension in the cord connecting the blocks?
N
Explanation / Answer
a] i)second figure (top-right one) is correct,
friction Fu = um1g = 0.4m1g
weight = mg
normal = mg
ii) Fourth figure (bottom right one) is correct.
b] Let acceleration be a and tension be T
T - 0.4m1g = m1a
m2g sin theta - T - 0.33 m2g cos theta = m2a
a = [m2g sin theta - 0.4m1g - 0.33 m2g cos theta]/[m1+m2]
= [4.9*9.8* sin 49 degree - 0.4*1.6*9.8 - 0.33*4.9*9.8* cos 49 degree ] /[1.6+4.9]
= 3.011 m/s^2
c] T = 0.4m1g + m1a
= 0.4*1.6*9.8 + 1.6*3.011
= 11.09 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.