Two blocks of mass 3.50 kg and 8.00 kg are connected by a string that passes ove
ID: 2179388 • Letter: T
Question
Two blocks of mass 3.50 kg and 8.00 kg are connected by a string that passes over a frictionless pulley of negligible mass as shown below. The inclinations are frictionless. <?xml:namespace prefix = o /?>
Each block is on a triangle the block on the left is 3.5kg on an incline of theta=25 degrees. The block on the right is on an incline of theta=40 degrees.
What is the acceleration of the 8 kg block?
What is the tension in the string?
Assume that the blocks are initially at rest. What is the displacement of the 8.00 kg block, four seconds after the blocks are released?
Explanation / Answer
weights are 35N and 80N respectively. (if g=10N/kg) Since they are in the opposite direction along the rope. Fnet=45N for the system If we write F=ma for the system 45=(3.5+8)*a a=3.91 m/s^2 the tension in the string is found by drawing free body diagram for one mass and writng F=ma for the mass. Lets take m=8kg mass for example. 80 N pulls downwards and T (tension) will pull it upwards. Since acceleration is in the direction of greater force here. Fnet = 80-T must be equal to ma= 8*3.91=31.3N then T=80-31.3=.48.7N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.